Technológia Samotné zariadenie nedokáže určiť či človek klame alebo nie. Pre zistenie skutočnosti je potrebný profesionálne trénovaný odborník, ktorý dokáže správne položiť jednotlivé otázky a následne správne iterpretovať fyziologické reakcie sledovanej osoby.

Polygraf je technické zariadenie určené na sledovanie špecifických fyziologických reakcií človeka, a to:

 

  • Rýchlosť dýchania
  • Frekvencia tepu
  • Zmeny krvného tlaku
  • Zmeny charakteru svalového chvenia v hlase
  • Kožný odpor (elektrická vodivosť kože)

 

Samotné zariadenie nedokáže určiť či človek klame alebo nie. Na to je potrebný profesionálne trénovaný odborník, ktorý dokáže správne položiť jednotlivé otázky a následne správne iterpretovať fyziologické reakcie sledovanej osoby.

Prvý detektor lži bol používaný v Číne. Vychádzalo sa z tamojšej múdrosti, že pokiaľ človek nehovorí pravdu tak má málo slín. Obvinený musel preto počas vypočúvania žuvať hrsť ryže. Pokiaľ na konci vypočúvania vypľuvol suchú ryžu bol usvedčený.

Aj keď dnešné detektory pracujú na analogickom princípe, využívajú k tomu oveľa sofitikovanejšie metódy. K samotnému úspechu polygrafu pri rozpoznaní či človek klame alebo nie, okrem fyziologických zmien výrazne prispievajú aj psychologické zmeny.

Osoby s nečestnými úmyslami je možné identifikovať aj pred samotným testom. Vôbec požiadavka testu na detektore lži je pre väčšinu nečestných osôb dôvodom, aby od svojho konania upustili.

Ďalším prvkom je efekt samotného prístroja. Pokiaľ človek vidí pred sebou polygraf z množstvom technického vybavenia, často spanikári a prezradí sa sám.

 

detektor-lzi-polygraf

 

Samotný test prebieha vo viacerých krokoch

 

  • 1. Pred test – kladú sa jednoduché kontrolné otázky. Pri ktorých je jasné čo je pravda a čo lož. Na základe týchto otázok sa prístroj nastaví na rozpoznanie pozitívnej a negatívnej odpovede.
  • 2. Test nastavenia – získané nastavenie sa testuje na otázkach, ktoré sú formulované tak, aby odpoveď na ne bola úmyselná lož.
  • 3. Samotný test – pokladajú sa otázky relevantné k stanovenému cieľu.

 

Relevantnosť fyziologických reakcií človeka môžu byť ovplyvnené viacerými faktormi. Ako sú choroba, duševný stav, stres, alkohol, drogy a pod. Celkový výsledok testu dokáže zmanipulovať profesionálne trénovaný človek, ktorý pozná presný postup, princíp a dokáže ovplyvňovať svoje reakcie. Napriek tomu sa úspešnosť polygrafu pohybuje medzi 95% až 98%.